piątek, 24 października 2008

Amerykański Komitet Żydowski cenzuruje encyklopedię

Amerykański Komitet Żydowski zażądał od znanego wydawnictwa Macmillan wycofania z najnowszej "Encyklopedii rasy i rasizmu" hasła "Syjonizm".

David Harris, dyrektor The American Jewish Committee napisał w liście do Franka Menchaca, wice-prezydenta wydawnictwa Gale [wlaściciela wydawnictwa Macmillan], że "Jest niezrozumiałe, iż tak ceniony wydawca dołączył do encyklopedii o rasizmie [hasło] Syjonizm, [czyli] narodowy ruch Żydów. [...] Żadna inna forma nacjonalizmu nie jest uwzględniona w tej trzy-tomowej encyklopedii. Wydawca Gale daje amunicję szkołom i środowiskom akademickim do napaści na Izrael."

Amerykański Komitet Żydowski kwestionuje opublikowanie hasła "Syjonizm" w The Encyclopedia of Race and Racism, ale również wskazuje na "wiele faktycznych i historycznych nieprawidłowości". Według Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego, Noel Ignatiev, autor hasła "nie posiada studiów żydowskich lub dotyczących Bliskiego Wschodu, a jego poprzednie prace pokazują uprzedzenie do Żydów i Izraela. [...] Ponadto, hasło nieprawidłowo przedstawia Syjonizm jako 'ideologię rasową', a także uwypukla starą plotkę o syjonistyczno-nazistowskiej 'kolaboracji'."

David Harris - uważający prawdopodobnie, iż o syjonizmie, Izraelu i Żydach mogą pisać tylko Żydzi, i to najlepiej ci wspólpracujący z syjonistycznymi organizacjami typu Amerykański Komitet Żydowski czy Światowy Kongres Żydów, a jeśli zabiera się do tego ktoś inny, to musi być to tekst czołobitny - twierdzi dalej: "Pomimo tego, iż hasło jest przedstawiane czytelnikom jako niezależne i bezstronne spojrzenie na Syjonizm, jest ono w rezultacie przepełnione poważnymi błędami i celowymi zniekształceniami. [...] To co jest reklamowane jako praca naukowa, jest w rezultacie propagandą, a jest to karygodne."

Źródło:http://www.jta.org/cgi-bin/iowa/news/article/20081012ajcmacmillan.html...

Brak komentarzy: