środa, 10 czerwca 2009

Lekarze z 40 krajów świata wzywają do ustąpienia izraelskiego przewodniczącego Światowej Organizacji Lekarzy

.
Już ponad 750 lekarzy z 40 krajów świata podpisało się pod protestem wzywającym do rezygnacji z funkcji przewodniczącego Światowej Organizacji Lekarzy, dr. Yoram Blachar.
Dr Blachar, były przewodniczący Izraelskiego Stowarzyszenia Medycznego, a od listopada 2007 roku przewodniczący Światowej Organizacji Lekarzy (World Medical Association - WMA), oskarżony został o podejmowanie decyzji mających polityczny podtekst. List z podpisami, wysłany przez dr. Edwarda Hill, członka zarządu WMA, zarzuca iż “W czasie gdy dr Blachar przewodniczył Izraelskiemu Stowarzyzeniu Medycznemu, podjęło ono decyzję mającą podstawy polityczne, przymykającą oczy na stosowanie tortur w Izraelu i zinstytucjonalizowane wykorzystanie do tego celu lekarzy. Stanowisko to jest dalej kontynuowane w czasie gdy dr Blachar przewodniczy Światowej Organizacji Lekarzy. W sprawie, która jest sednem całego moralnego przekazu zawodu lekarza, dr Blachar proponuje lekarzom w Izraelu oraz na całym świecie, haniebny przykład etycznego przywództwa.”
Odpowiedź dr. Blachara, którą wyłożył w liście otwartym, sprowadza się pozamerytorycznych ataków ad hominem na sygnatariuszy i sumuje się w użytym przez niego zdaniu mówiącym, że “Nie mam zamiaru ustępować. To chyba jakiś żart.”
Światowa Organizacja Lekarzy (WMA) jest międzynarodową organizacją zrzeszającą krajowe związki lekarzy z 84 krajów świata i reprezentuje 9 milionów lekarzy na świecie. Głównym zadaniem WMA jest czuwanie nad przestrzeganiem etycznych norm lekarzy. Do WMA należy również Polskie Towarzystwo Lekarskie.
Pełna lista sygnatariuszy


Na podstawie TheJC

Brak komentarzy: